DOBRE PRAKTYKI SPOŁECZNIK 2018

Mikrodotacje Subregion A:

1. Projekt ścieżka zmysłów – droga do poznania realizowany przez Stowarzyszenie Wspierające Rozwój i Rehabilitację Osób Niepełnosprawnych. Projekt został zrealizowany dla podopiecznych stowarzyszenia oraz osób zainteresowanych. Dzięki wspólnej pracy pracowników oraz wolontariuszy powstało miejsca dla osób z niepełnosprawnościami w tym dzieci, w którym mogą poznawać różne formy oraz materiały – poprostu codzienne otoczenie. Przyczynia się to do ich rozwoju oraz pozwala zmienić codzienne otoczenie. Dodatkowo po projekcie pozostaje miejsce, z którego będą mogły korzystać kolejne osoby.

2. Porozmawiajmy o popkulturze ale raczej taktownie POP Art „Komiksowa historia Szczecina”. Promocja Szczecina poprzec ciekawa formę jaką jest komiks oraz propagowanie czytania wśród dzieci.

3.”Gryfy pomorskie jako nieodłączne symbole województwa zachodniopomorskiego w rzeźbie artystycznej” – Stowarzyszenie Pogodniak

Ciekawa forma warsztatów rzeźbiarskich, na których motywem głównym były zachodniopomorskie gryfy, co pokazuje dużą tożsamość i związek z regionem. Pierwotnie zakładano udział ok 5 osób, ale zainteresowanie znacząco przerosło wcześniejsze przewidywania organizatorów i zdarzało się tak, że w warsztatach uczestniczyło nawet 40 osób. Każdy z uczestników pod nadzorem fachowca wyrzeźbił na koniec w drewnie własnego gryfa.

Mikrodotacje  Subregion B

1. Stowarzyszenie „Nasz Dziwnów”: Dziwnów w zmysłach – konkurs kulinarny

Celem głównym projektu, który udało się zrealizować, było budowanie tożsamości , wzmacnianie zaufania i więzi w społeczeństwie Dziwnowa. Poprzez realizację tego projektu promowane były kulinarne potrawy regionalne. Projekt odbył się w dwóch etapach. Pierwszy to rodzinny konkurs kulinarny, którego finał odbył się podczas Festynu Rybaka (7 lipca). Drugi etap to wydanie fotoksiążki, w której znalazły się zdjęcia z konkursu, przepisy kulinarne, wizerunki ich autorów, a także informacje o Dziwnowie i regionie. Fotoksiążka była rozdawana mieszkańcom oraz wczasowiczom podczas Festynu Rodzinnego zorganizowanego 29.09.2018 r. w Międzywodziu.

2.WOKÓŁ SŁONIA Trzebiatowskie Towarzystwo Kultury

Projekt polegał głównie na odnowieniu konstrukcji słonicy w miejscowości Trzebiatów poprzez wzmocnienie metalowych konstrukcji, zaprojektowanie poszycia i dekoracji. Wokół słonia odbyło się kilka spotkań kulturalnych, które miały za zadanie wzmacniać więź między mieszkańcami, zdolność współpracy w najbliższym otoczeniu.

3. CIESZYNO WCZORAJ I DZIŚ – SENIORZY DO BOJU  Stowarzyszenie Miłośników Cieszyna

Projekt polegał na zorganizowaniu spotkań z seniorami małej miejscowości Cieszyno, którzy podczas spotkań opowiadali o swoim przyjeździe do Cieszyna i o tym jak kiedyś miejscowość wyglądała. Wspomnienia spisywano, po to, by wydać je potem w postaci folderu. Przygotowano też tablice plenerowe pamiątkowe starego Cieszyna.

Mikrodotacje  Subregion C

  1. Spotkania poetyckie Klubu Miłośników Poezji „Cztery Pory Roku” i wydanie tomiku z wierszami

Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Poezji „Cztery Pory Roku”

Celem realizacji projektu było podtrzymanie zainteresowania poezją i sztuką. W czasie trwania projektu Stowarzyszenie Klub Miłośników Poezji „Cztery Pory Roku” zorganizowało dwa spotkania poetyckie w czerwcu i w sierpniu 2018 r. oraz wydano tomik z wierszami pt. „Poetycki Wachlarz”. Wydany tomik zawiera utwory 22 poetów, w tym 6 autorów to nowe osoby.

Poza tym wydanie tomiku z wierszami dodało prestiżu ostatniemu wieczorkowi. Nasi lokalni poeci poczuli się docenieni i dowartościowani, gdyż ich twórczość została zauważona i mogła zaistnieć w formie drukowanej. Dla wielu z nich jest to jedyna możliwość wydrukowania swoich wierszy.

2.16 jezior w obiektywie projekt realizowany przez Klub Sportowy Orliczek

W ramach projektu „16 jezior w obiektywnie” odbyło się spotkanie z fotografem Leszkiem Paradowskim, który przedstawił nam swoją twórczość oraz udzielił cennych wskazówek jak prawidłowo fotografować przyrodę i na co w szczególności zwracać uwagę. Następnym działaniem było spotkanie z przewodnikiem PTTK Drawsko Pomorskie panem Mariuszem Holewskim, który przedstawił nam i opisał znaczenie symboli szlaków turystycznych oraz pokazał na mapie jeziora znajdujące się w powiecie drawskim.Wyłoniona grupa osób uczestniczyła w 7 wyjazdach krajoznawczych, podczas których samodzielnie fotografowali jeziora. Po każdym wyjeździe odbywały się spotkania, na których jury wybierało najlepsze zdjęcia. Kolejnym etapem projektu było wywołanie zdjęć oraz przygotowanie ich do wystaw fotograficznych. Pierwsza wystawa odbyła się w terminie 17-19 sierpnia 2018 r. w Złocienieckim Ośrodku Kultury. Druga wystawa zorganizowana została w Ośrodku Kultury w Drawsku Pomorskim. Oficjalne otwarcie odbyło się 24 sierpnia 2018 r. i można ją oglądać do połowy września 2018r. Rezultaty projektu zobaczyło około 1000 osób. Projekt „16 jezior w obiektywie” ukazał mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej w Drawsku (osobom starszym i niepełnosprawnym) alternatywne formy spędzania wolnego czasu, rozbudził pasje, zaktywizował społecznie oraz poprzez silwoterapię (oddziaływanie przez piękno natury) przyczynił się do poprawy zdrowia psychicznego. Realizacja projektu odbywała się na terenie powiatu drawskiego.

 

Mikrodotacje  Subregion D

1. Trio Basket Koszalin 2018 – organizacja turnieju koszykówki ulicznej. Duża, popularna (w Koszalinie i okolicach) impreza sportowa.

2.„RAPomocni” – produkcja klipu muzycznego we współpracy z lokalnym raperem. Teledysk promuje ideę wolontariatu.

 

Mikrodotacje  Subregion E

1.Projekt „GOŚCIE, GOŚCIE – wakacje na wsi” – Kania (powiat stargardzki, gmina Chociwel)

W ramach inicjatywy zaproszono do Kani  7 wolontariuszy (+ 2 dzieci) z różnych stron świata (Hongkong, Hiszpania, Portugalia, Włochy, Ukraina) na dwutygodniowy pobyt połączony z przeprowadzeniem zajęć wakacyjnych w świetlicy wiejskiej w Kani. W świetlicy przygotowywane były zajęcia plastyczne, muzyczne i sportowe przez co najmniej 4 godziny dziennie. Młodzi ludzie – mieszkańcy Kani i okolic mieli okazję poznać kulturę, tradycję i poglądy innych nacji, co nauczyło ich akceptacji i tolerancji, a także pozwoliło poszerzyć wiedzę o świecie. Rodzice pomagali w  przygotowywaniu posiłków dla wolontariuszy z zakupionych artykułów spożywczych za pozyskaną dotację. W ramach dotacji zostały zakupione również materiały warsztatowe.

2.RAZ, DWA, TRZY – ŁOBUZIAKI TO MY!!! – Stowarzyszenie Fani Formy

Głównym celem projektu była integracja sportowa dzieci z domu dziecka w Trzcińsku-Zdroju oraz pozostałych dzieci z miasta, które dołączyły do drużyny ŁOBUZIAKÓW ze środowiskiem sportowym biegaczy oraz udział w prestiżowych biegach sportowych. Poprzez projekt realizatorzy chcieli zbudować więzi i relacje społeczne oraz zintegrować dzieci z domu dziecka ze środowiskiem pozostałych mieszkańców miasta i gminy Trzcińsko-Zdrój, biegaczy oraz kibiców. W ramach projektu zorganizowano dwa wyjazdy dla dzieci na szczecińskie zawody tj: na minimaraton – bieg rodzinny – happeningowy ,,FUN RUN ’’ na dystansie 4,2 km oraz na „Bieg Pirata” zawody organizowane w przeddzień Półmaratonu Szczecińskiego.

Najlepsze inicjatywy

1. Turysto siądź pod naszym dębem i odpocznij sobie–utworzenie strefy odpoczynku we wsi Jęczydół  

Inicjatywa mieszkańców oraz sołtyski niewielkiej miejscowości w powiecie stargardzkim, spotkała się z dużym entuzjazmem nie tylko mieszkańców Jęczydołu. Jęczydół jest położony wzdłuż zachodniego brzegu jeziora Miedwie w otoczeniu lasów. Przechodzą przez nie piesze i rowerowe szlaki turystyczne: Czwójdzińskiego, Miedwiecki, rowerowy wokół Miedwia. Prowadzi tu również droga do odtwarzanego Szlaku Cystersów (Rekowo). Wieś posiada bliskie połączenie z trasą nr 10 Szczecin-Kobylanka-Stargard. Walory przyrodnicze i turystyczne sprawiają ,że od wiosny do późnej jesieni ruch turystyczny jest bardzo wzmożony. Brakowało przestronnego miejsca, które pozwoli na zatrzymanie się, odpoczynek i spożycie posiłku. Inicjatywa polegała na  przygotowaniu
i uporządkowaniu części działki, zakupu i posadowienia elementów wyposażenia miejsca rekreacyjnego – ławek, siedzisk, stojaka na rowery, koszy na śmieci, elementów zabudowy bezpiecznego miejsca do grillowania i ogniska.

2. Stowarzyszenie Chór Kameralny Concertino Kochajmy świat – śpiew chóralny promotorem sztuk wszelkich

To przepiękne koncerty muzyki chóralnej z pełnymi werwy pieśniami ludowymi, nostalgicznymi pieśniami patriotycznymi ze znaną muzyką rozrywkową polską i zagraniczną, przeplatane recytacją poezji amatorskiej i profesjonalnej, bogato ilustrowane malarstwem artystów amatorów.

3.Fundacja Rozwoju Regionalnego BIELIK z projektem: Kluski na stół! – konkurs i warsztaty kulinarne

Wydarzenie to pozwoliło na docenienie nieprzemijających zalet regionalnej kuchni oraz umożliwiło poza spróbowaniem regionalnych smakołyków na zdobycie praktycznych umiejętności. Event zorganizowany został z inicjatywy  Kół Gospodyń Wiejskich oraz okolicznych gospodyń i gospodarzy. W ramach spotkania odbył się konkurs kulinarny, którego tematem były „Klucha Bańska” i wariacje dań z kluskami.

4.III Koszalińskie Warsztaty Gospel  Fundacja Wspierania edukacji i kultury KOLIBER- organizacja cyklu wydarzeń kulturalno-edukacyjnych popularyzujących stosunkowo mało znaną w Polsce dziedzinę muzyki sakralnej.

5.Festiwal średniowiecznych machin oblężniczych Fundacja Droga LOTHA– duże wydarzenie kulturalne z dziedziny rekonstrukcji historycznej mojego ulubionego okresu historycznego, czyli średniowiecza. Pierwsze takie w Polsce.

6.Równe prawa, nasza sprawa – 100 lat praw wyborczych kobiet w Polsce – Koszalińskie Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej Era Kobiet nietypowa (w kontekście dotychczasowych edycji programu Społecznik) forma działalności (cykl spotkań i dyskusji), która promuje i wzmacnia postawy obywatelskie.

7.Festiwal Robin Hooda Stowarzyszenie Koszalińska Kompania Rycerska– kolejny projekt z zakresu rekonstrukcji historycznej, dzięki któremu powstało ciekawe miejsce w Koszalinie.

8.100 lat na 100 lat – Gminny Klub Sportowy Orlęta Rosnowo –  impreza patriotyczna połączona z utworzeniem ciekawego muralu.

 

9.Kierunek Świnoujście: Festiwal Uśmiechu

Projekt został zrealizowany na placu Adama Mickiewicza w Świnoujściu. W dniu 1 września od godziny 12:00 do 18:00. Ideą wydarzenia było przypomnienie dorosłym o tym, jak być dzieckiem, i pokazanie dzieciom, alternatywy komputera i telefonu. Podczas wydarzenia dostępne były strefy animacyjne. Bańki mydlane, Malowanie Twarzy, Trickboardy, dmuchane zamki, wiązanie węzłów żeglarskich, kolorowanie dla dzieci, bitwa na balony wodne oraz wiele zabaw ruchowo integracyjnych. W evencie uczestniczyły całe rodziny około 800 osób. Zachęcaliśmy do aktywnego spędzania czasu, wychodzenia po za świat wirtualny oraz wspólnego śpiewania i zabawy.

 

Skip to content