STANDARDOWA POŻYCZKA ROZWOJOWA

Nabór wniosków o udzielenie wsparcia w ramach Standardowej Pożyczki Rozwojowej rozpocznie się od 05-09-2024 r.  i trwać będzie do wyczerpania środków finansowych.

Instrument Finansowy Standardowa Pożyczka Rozwojowa udzielana przez Koszalińską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027. Środki pieniężne udostępnione zostały przez Bank Gospodarstwa Krajowego oraz wkład własny Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., z przeznaczeniem na wsparcie mikro i małych przedsiębiorców posiadających siedzibę lub prowadzących działalność gospodarczą na terenie województwa zachodniopomorskiego, realizujących Inwestycje Końcowe.

Pożyczki mają na celu wsparcie rozwoju przedsiębiorstw poprzez finansowanie inwestycji, prowadzących do poprawy konkurencyjności firmy, w szczególności polegających na wdrażaniu innowacji produktowych, procesowych i nietechnologicznych, a także przyczyniających się do wykorzystania potencjału regionu, przez przedsiębiorstwa z sektora MŚP, mających swoją siedzibę lub oddział (ewentualnie stałe lub dodatkowe stałe miejsce wykonywania działalności gospodarczej) na terenie województwa zachodniopomorskiego. Finansowane Inwestycje Końcowe powinny przyczyniać się do wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstwa (również na rynku międzynarodowym) poprzez m.in. inwestycje w wartości niematerialne i prawne, maszyny, urządzenia i wyposażenie, zapewniające robotyzację/ automatyzację procesów wytwórczych, rozwój poziomu technologicznego wdrożenie nowych bądź ulepszonych wyrobów i usług.

Dla kogo przeznaczona jest Standardowa Pożyczka Rozwojowa?

O Standardową Pożyczkę Rozwojową mogą się starać mikro lub małe przedsiębiorstwa (MŚP),
które najpóźniej w dniu zawarcia Umowy Inwestycyjnej posiadają  w województwie zachodniopomorskim siedzibę lub oddział, zgodnie z wpisem do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym albo stałe lub dodatkowe miejsce wykonywania działalności gospodarczej, zgodnie z wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

 PODSTAWOWE PARAMETRY STANDARDOWEJ POŻYCZKI ROZWOJOWEJ

  • oprocentowanie – 2% (preferencyjne z pomocą de minimis/pomocą publiczną),
  • od 6,68%* (w pozostałych przypadkach – charakter rynkowy) – w przypadku niespełnienia przez Pożyczkobiorcę jakichkolwiek z warunków udzielenia pomocy de minimis lub pomocy publicznej
  • maksymalna kwota pożyczki do 500 000,00 zł,
  • maksymalny okres spłaty – do 60 miesięcy  i karencja – do 3 miesięcy – w pozostałych przypadkach, od momentu uruchomienia pożyczki,

lub

Przedsiębiorca może uzyskać więcej niż jedną pożyczkę, o ile ich łączna wartość nie przekroczy 500 000,00 zł.

Karencja nie wydłuża okresu spłaty pożyczki.

 *Standardowa Pożyczka Rozwojowa oprocentowana jest na warunkach rynkowych, tj. według stopy referencyjnej obliczanej przy zastosowaniu obowiązującej stopy bazowej oraz marży ustalonej w oparciu o Komunikat Komisji Europejskiej w sprawie zmiany metody ustalania stóp referencyjnych i dyskontowych (Dz. Urz. UE C 14 z dnia 19 stycznia 2008 r. lub komunikatu zastępującego).

Pożyczka może finansować do 100% wydatków Inwestycji Końcowej. Oznacza to, że wkład własny Pożyczkobiorcy nie jest wymagany, ale może być wniesiony.

Pożyczka może finansować wydatki w kwotach brutto, tj. z podatkiem VAT.

Przeznaczenie finansowania

Standardową Pożyczkę Rozwojową można przeznaczyć na:

  • sfinansowanie projektów, które prowadzą do poprawy  konkurencyjności firmy, w szczególności polegają na wdrażaniu innowacji produktowych, procesowych i nietechnologicznych, a także przyczyniają się do wykorzystania potencjału regionu przez przedsiębiorstwa z sektora MŚP;
  • sfinansowanie środków trwałych oraz wartości niematerialne i prawne, jak również kapitał obrotowy pod warunkiem, że będzie on powiązany z przedmiotem inwestycji;
  • procesy informatyzacji wewnętrznej przedsiębiorstw, jak również stosowanie technik informacyjno-komunikacyjnych w celu budowania jak najlepszych relacji biznesowych pomiędzy przedsiębiorcą a klientem końcowym (buisness-to-consumer).

Wykluczenia i ograniczenia w finansowaniu

Środki z z pożyczki nie mogą być przeznaczone na:

  • wydatki i inwestycje objęte wyłączeniem ze wsparcia z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, wskazanym w art. 7 ust. 1 Rozporządzenia EFRR;
  • wydatki wspierające przeniesienie produkcji, o którym mowa w art. 66 Rozporządzenia Ogólnego;
  • spłatę odsetek od zadłużenia, o których mowa w art. 64 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Ogólnego;
  • prefinansowanie wydatków, w części, na którą Ostateczny Odbiorca otrzymał dofinansowanie w formie dotacji;
  • refinansowanie pożyczek, kredytów, leasingu lub innych form finansowania, z których korzysta przedsiębiorca;
  • finansowanie zakupu aktywów finansowych przeznaczonych do obrotu lub lokowania kapitału;
  • finansowanie zakupu nieruchomości przeznaczonych do obrotu lub stanowiących lokatę kapitału;
  • finansowanie działalności w zakresie produkcji lub wprowadzania do obrotu przez producenta lub importera treści pornograficznych;
  • finansowanie działalności w zakresie obrotu materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją, gier losowych, zakładów wzajemnych, gier na automatach i gier na automatach o niskich wygranych;
  • finansowanie działalności w zakresie produkcji lub wprowadzania do obrotu przez producenta lub importera środków odurzających, substancji psychotropowych lub prekursorów;

Zakup nieruchomości gruntowych może zostać sfinansowany na zasadach określonych w sekcji 3.9.2 pkt. 3 Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021 – 2027, przy czym określony w tym przepisie limit należy odnieść do wartości pożyczki.

Finansowanie kapitału obrotowego jest możliwe wyłącznie do wysokości 20% pożyczki, przy czym przeznaczenie kapitału obrotowego musi być bezpośrednio związane z realizacją inwestycji oraz niezbędne do zapewnienia ciągłości działania przedsiębiorstwa. W przypadku oprocentowania pożyczki na warunkach korzystniejszych niż rynkowe, finansowanie kapitału obrotowego jest możliwe wyłącznie w formie pomocy deminimis.

Przedsiębiorca nie może doprowadzić do wystąpienia przypadku więcej niż jednokrotnego – całkowitego albo częściowego – sfinansowania wydatków przedstawianych do rozliczenia pożyczki w ramach różnych funduszy lub instrumentów wsparcia UE albo z tego samego funduszu polityki spójności, w jakiejkolwiek formie (w szczególności dotacji, pożyczki, gwarancji/poręczenia).

Zabezpieczenie pożyczki

Obligatoryjnie każdy Pożyczkobiorca weksel własny in blanco z deklaracją wekslową.

Ponadto dodatkową formą zabezpieczenia mogą być:

  • poręczenie wekslowe osób trzecich,
  • przewłaszczenie środków trwałych wraz z cesją praw z polisy ubezpieczenia,
  • hipoteka na nieruchomości wraz z cesją praw z polisy ubezpieczenia,
  • blokada lokaty bankowej,
  • inne zaakceptowane przez KARR S.A.

Rodzaje zabezpieczeń można łączyć.

W przypadku poręczenia cywilnego lub wekslowego osoby fizycznej pozostającej w związku małżeńskim, w którym ustawowa wspólność małżeńska nie została ograniczona ani wyłączona, wymagane jest poręczenie obojga małżonków.

Ostateczna forma zabezpieczenia uzależniona jest od akceptacji KARR S.A.

 DLACZEGO WARTO?

Środki z programu przyczynią się do wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstw, umożliwiając im inwestowanie w nowe technologie, innowacyjne produkty i usługi oraz rozwój na rynku krajowym i międzynarodowym.

          Dokumenty regulujące zasady udzielania pożyczek:

      Dokumenty rozliczeniowe:

  • Instrukcja rozliczenia STANDARDOWEJ POŻYCZKI ROZWOJOWEJ
  • Zestawienie faktur – Rozliczenie

Podmioty zainteresowane uzyskaniem pożyczki zapraszamy do kontaktu od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30  poprzez:

  • bezpośredni kontakt w siedzibie Koszalińskiej Agencji Rozwojowej przy ul. Przemysłowej
    w  Koszalinie pok. 324
  • pocztę elektroniczną: pp@karrsa.pl
  • kontakt telefoniczny : 94 347 51 74 lub 94 347 51 75

Dokumenty do pobrania

Skip to content